Начало / Блог / Замразяване на плодове и зеленчуци - въведение
;

Въведение на технологии за замразяване



Image
 
 
 

ВЪВЕДЕНИЕ

 

Днес изключително голям дял от групата на преработените плодове и зеленчуци се заема от групата на замразените такива. Те имат вида и свойствата на "свежи", тъй като са със запазени органолептични свойства. От гледна точка на качеството, замразените плодове и зеленчуци запазват основните си хранителни и физически активни субстанции, като витамини, аромати, пигменти. Могат да бъдат представени като най-качествените консервирани плодове и зеленчуци.

 

Замразяването (криоанабиоза) е начин на консервиране,при който след отделянето на топлина се понижава температурата на продукта под точката на замразяване (криоскопична точка) и водата преминава в твърдо агрегатно състояние (лед).

 

Консервирането посредством метода на замразяване спира или забавя химичните и биохимичните процеси и създава неблагоприятни условия за развитие и размножаване на микроорганизмите. 

 

С развитието на техниката и технологиите за замразяване стана ясно, че освен температурата на замразяване, изключително важна е и скоростта на замразяване, т.е времето, за което продуктът стига до определена температура. Действително докато продуктът е замръзен трудно могат да се видят разликите в качеството, но след размразяване се забелязват значителни разлики, свързани с нарушаване на структурата, изтичане на сок,лош външен вид и др.

 

Скоростта на замразяването се отразява на големината на кристалите лед и на степента на дислокация на водата, което в последствие се отразява на степента на механично разрушаване на продуктите , дехидратацията, а също така води до нарушаване на равновесието в клетките и увеличаване на концентрацията на електролитни и колоидни системи. С увеличаване на скоростта на замразяване изброените негативни промени намаляват, благодарение на намаляването на големината на кристалите в клетките. 

 

По правило в клетките на плодовете и зеленчуците се съдържат повече разтворими сухи субстанции отколото в междуклетъчните пространства. При процеса на замразяване формирането на кристали лед започва в междуклетъчните пространства, като първо замръзва водата с ниска концентрация на сухи (водоне-разтворими) вещества.

 

Паралелно с кристализацията на леда, текат и други физико-химични процеси, от които осмозата е най-значим. Какво се случва: при формирането на кристали(замразяването на свобдната вода) в междукетъчните пространства, сухата материя се концентрира,така че в един момент тя става по-голяма отколкото концентрацията на сухи вещества в клетките. В този момент водата от клетките дифузира в междуклетъчните пространства,където се замразява. Процесът на дифузия, увеличената концентрация и замразяването (формирането на кристали) продължават на практика докато цялата свободна вода не напусне клетката. В резултат на този процес се формират кристали с размер по-голям от 100 микрона, които са неравномерно разпределени (в клетките има по-малко,а в междуклетъчните пространства повече), клетките се изсушават и се увеличава концентрацията на наличните йони, което води до влошаване на качеството(денатураця) на протеините.

 

При бързото замразяване, водата замръзва там, където се намира. Получават се малки кристали, равномерно разпределени както в клетката, така и в междуклетъчните пространства.

 

В резултат на многобройните тестове, експерименти и с развитето на производството е направено заключението, че бързината на замразяване директно се отразява на качеството на продуктите, които след дефростиране отделят по-малко количество вода (сокове).

 

Скоростта на замразяване се отразява най-вече на отделеното количество сокове и вода след дефростация на плодовете и небланшираните зеленчуци. Естествено има и други фактори,които се отразяват на крайното качество на замразените плодове и зеленчуци: подготовката, опаковката, условията на съхранение, продължителността на съхранение, както и начина на дефростация.

Иновативни технологии за замразяване - малини



МАЛИНИ

Image

В света са селекционирани около 1200 сорта червени и черни малини. Средното тегло на плодае около 4 грама с рандеман от 95% до 97%. При интензивно отглеждане се добиват до 30t/ha.

С богат химически състав, малината е високо ценен деликатесен плод. Те са с хубав цвят,много вкусни, със специфичен аромат, нежна консистенция, с висока хранителна, диетична, профилактична, лекарствена и защитна стойност.


Прибирането на реколтата от малини е многократно -  8 до 12 пъти/преминавания в пълна технологична зрялост. Разходите по прибирането на реколтата са доста високи, стигат и до 70% от общите разходи за производство.

Тъй като са много чувствителни и изложени на бързи промени, плодовете на малините могат да се съхраняват в обичайни условия ограничено време (1 или най-много 2 дни)

В хладилни камери при 0°С и относителна влажност 85% до 90%, плодовете малина могат да се съхраняват от 3 до 8 дни. Така съхранената малина, преди изнасяне на пазара или преди да бъде замразена, може да се темперира в камери при температури от 6°С до 8°С за време от 10 до 15 часа. По този начин ще се избегне оросяването и формирането на лед по повърхността на плодовете по време на замразяване, както и слепване и бързо разваляне при продажба в свежо състояние.

Малините са много подходящи за замразяване като цял, индивидуално (соло) замразен продукт (rollend). Като такъв, тя представлява много ценен полуготов продукт на световния пазар за финализация на продукти с екстра качество през цялата година.

Плодовете малина, предназначени за замразяване, трябва да са свежи, здрави, зрели, но все още твърди, с характерно изразен цвят и аромат, и външен вид типичен за сорта. Малините се берат внимателно, в отворени плитки щайгички на два-три реда и така пристигат в хладилника за замразяване, като се следи да няма загнили, плесенясали, влажни или видими остатъци от средствата за растителна защита по плодовете.

Качествено набраната малина, опакована и транспортирана е на практика готова за замразяване, така че в хладилника не се налага и не е необходима допълнителна подготовка. Така директно от малинажа или след предварително охлаждане ( минус 1°С до 0°С за няколко часа), с електрокар се доставя подготвения палет  малина до тунел за замразяване в  линия. Класическото решение е , че електрокарът повдига целия палет на платформа пред тунела, където работниците взимат ръчно малиновите щайгички от палета и внимателно ги обръщат на дозиращото устройство, което е част от тунела. 

Новото по-добро решение е пред тунела да се монтира специален транспортьор, в който ръчно се поставят щайгичките с малини и се повдигат с негова помощ до платформата на тунела за замразяване. Там работниците ръчно взимат и внимателно изпразват щайгите на вибрационната трасина на тунела, с помоща на която плодовете се дозират равномерно и се разпределят в тунела.

Водещите световни конструктори и производители на тунели за замразяване, са разработили и въвели в употреба по-нови конструкции тунели, тип специални флуидизатори, в които е осигурено качествено подаване, бързо, индивидуално замразяване без механично нараняване на плода (дробене) и висок процент rollend (над 90%).

Image

В зависимост от дебелината на слоя, едрината на плода и блокирането (заскрежаването) на изпарителите, замразяването става за 7 до 10 минути, така че в термичния център на плода да се постигне и стабилизира температура от минус 18°С или по-ниска.

 Замразената малина, опакована в кашони от 10кг и сложена на рамков палет, или напълнена в бокс палет се складира в хладилни камери при температура от минус 20°С или по-ниска. Трайността на така замразените и складирани малини е от 10 до 12 месеца.

Tекстовете от сборници отпечатани по проект на Оперативна порограма "Развитие на човешките ресурси", финансиран от Европейски Социален Фонд : Проект BG051PO001-7.0.07-0133 "Трансфер на иновативни практики при прилагането на европейските изисквания и норми при индустриално замразяване на плодове и зеленчуци"

Проектът е разработен от Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци (СППЗ) с цел подпомагане на предприятията замразяващи плодове и зеленчуци при прилагането на иновативни технологии, осигуряващи производството на висококачествени продукти и спазване на нормативните изизсквания.

 

Успех!

 

екипът на ИНЧ-ФРИГО ЕООД

Месечен хладилен бюлетин:

Ще получавате новини свързани с новости в хладилната техника, начини на съхранение и др.

  За контакти
  Офисна част, производство хладилни агрегати:

гр. Пловдив 4027
ул."Ген. Кутузов" №2

Тел : +359 885 145303;

032 940 475

Факс : 032 518 127
Е-майл : frigo@abv.bg
Skype : ivaylo1783
Youtube

хладилни камери хладилна камера хладилна стая хладилна врата хладилни врати плъзгаща врата отваряема врата въртяща врата хладилен агрегат хладилни агрегати хладилно оборудване хладилно съхранение шокова камера шокови камери плодохранилище хладилен форум съхранение на плодове зеленчукохранилище cold storage cold room cold chamber food storage meat storage food storage food freezing